7 turistických tras v okolí Pece pod Sněžkou

Okolí Pece pod Sněžkou je jako stvořené pro pěší výlety. Z nabídky různě dlouhých a tras si určitě vyberete, ať už máte s sebou děti, kočárek, chcete náročnější výšlap nebo vám stačí relaxační procházka. Zdejší krajina má co nabídnout, přesvědčte se sami.

Vlčí jáma

Trasa: Centrum Pece pod Sněžkou – Sjezdovka Javor - Vysoký Svah – Zahrádky – Hnědý Vrch – Centrum Pece pod Sněžkou

Délka: 5 km 

Trasa vás zavede do Vlčí jámy, což je ledovcový kar, a do oblasti lyžařských sjezdovek. Cestou se dozvíte řadu zajímavých informací z informačních panelů. První z nich jsou už nedaleko náměstí, ze kterého půjdete po hlavní silnici. Ty vás seznámí s historií původní hornické a dřevařské osady. Další zastávky jsou věnované založení Horské služby a osudům jednotlivých chalup, ale také přírodě. Na Hnědém vrchu doporučujeme také prohlídku obnovené kaple sv. Barbory, ve které jsou fresky s výjevy mučednického života patronky horníků.

Zelený potok

Trasa: Parkoviště Zelený potok – Zelený důl – Jelení Louky – Chaloupky – Velká pláň – centrum Pece pod Sněžkou

Délka: 8 km 

Trasa je značená a začíná u parkoviště Zelený potok. Provede vás údolím kolem Zeleného potoka a budete se moct kochat několika vodopády a kaskádami. Cesta vede po lesní pěšině a zhruba po 2,5 km se údolí rozšiřuje, protože tu před desítkami tisíc let vysokohorský ledovec vyhloubil široký ledovcový kar. V 16. století zde byla založena luční enkláva Jelení louky, kde najdete hostinec se stejným jménem, který tu je od roku 1731. Něco dobrého si tu můžete dát i dnes. Zpátky je dobré jít po asfaltové cestě, která je značená z Velké pláně a přes Chaloupky po červené turistické značce.

Ke Krakonošově zpovědnici

Trasa: Pec pod Sněžkou - Stará cesta do Velké Úpy - Dětské hřiště Velká Úpa

Délka: 2,6 km

Tato trasa patří mezi novější, vznikla v červenci 2014 a je vhodná pro děti i dospělé. Krakonošovu zpovědnici najdete v bývalé kapličce u Staré cesty, která spojuje centrum Velké Úpy a centrum Pece pod Sněžkou. Tato vycházka bude děti zaručeně bavit, protože je cestou čeká plno zábavy během osmi přestávek.

8 herních zastavení

  • u Penzionu ALENA - piškvorky
  • pod penzionem U Pašáka - pro malé poplety
  • u potůčku - žabí bludiště
  • u lesa - hlavolam - zasazování klíčů
  • Krakonošova zpovědnice v kapličce
  • u mostu ve Velké Úpě - sportovní soutěž
  • pod lanovou dráhou Portášky - námořní bitva
  • na dětském hřišti ve Velké Úpě - hlavolam

Jednotlivá zastavení jsou od sebe průměrně cca 200 metrů vzdálená. Uvidíte, že vaše děti budou nadšené.

Okolo Pece

Trasa: Centrum Pece pod Sněžkou – Velká pláň – Chaloupky – Malá pláň – centrum Pece pod Sněžkou

Délka: 5 km 

Vycházka začíná na náměstí u Hospody na Peci, odkud vás povedou dřevěné směrovky „Okolo Pece“ za krásnými výhledy, romantickými zákoutími a nádhernými loukami. Z panelů se dozvéte zajímavosti o historii horského města - o založení původní hornické a dřevařské osady, o vzniku pošty, školy, lesní správy, vodárny.

Odpočinout si můžete u sloupové kapličky se sochou poutníka u luční enklávy Chaloupky nebo na vyhlídce u Kamoru ještě před luční enklávou Hnědý vrch, kde stojí obnovená kaple sv. Barbory.

Okruh je vhodný i pro seniory, protože je tu mnoho laviček pro chvíle odpočinku, ale také si můžete trasu zkrátit nebo využít jen její část. A jestli je pro vás naopak krátký, prodlužte si ho o trasu Vlčí jáma a Zelený důl.

Obřím dolem kolem řeky Úpy

Trasa: Parkoviště U kapličky – po modré – Bouda v Obřím dole – Kaplička v Obřím dole – zpět po stejné trase

Délka: 6 km 

Modré turistické značky vás povedou krásným údolím kolem řeky Úpy, odkud je možné jít až na Sněžku, ale je to i pěkný samostatný výlet pro rodiny s dětmi a kočárky. Jedná se o chráněnou přírodní rezervaci, kde spatříte vzácné rostliny. Toto horské údolí je ledovcového původu a jsou tu morény, kary, vodopády a lavinové svahy. Na konci asfaltové cesty je kaplička připomínající tragédii z roku 1897, kdy zemní laviny (mury) smetly dvě usedlosti a o život přišlo sedm horalů.

Údolí Šramlu 

Trasa: Velká Úpa - cca 200 m nad Velkou Úpou směrem do Pece pod Sněžkou vpravo - zpět po stejné trase do Velké Úpy nebo do Pece pod Sněžkou

Délka: 3 km

Začátek vycházky, která vás zavede po méně známých zákoutích Úpy a Pece, je na hlavní silnici mezi Velkou Úpou a Pecí pod Sněžkou. Na první ukazatel narazíte u odbočky na pravé straně silnice směrem do Pece, kudy vede cesta nejprve úzkou stezkou vzhůru. Pak půjdete štěrkovanou cestou pokrytou hlínou. Čekají vás překrásné výhledy a nedotčená krkonošská příroda.

Tip, který se bude líbit dětem: Napojte se na novou dětskou stezku Putování ke Krakonošově zpovědnici a navštivte Louku smyslů s dětským hřištěm. Také nevynechejte Emminu vyhlídku u hřiště.

Lesní hrádek Aichelburg 

Trasa: Temný Důl – Aichelburg – Vlašské boudy – Velká Úpa – Centrum Pece pod Sněžkou (dá se jít i opačně)

Délka: 8 km

Lesní hrádek Aichelburg z roku 1861 najdete uprostřed lesů na úbočí Světlé hory. Vznikl jako památník osvíceného majitele panství Bertholda Aichelburga. Z Temného dolu půjdete po tradičních chodnících, které dříve sloužily ke svozu dřeva na saních zvaných rohačky. Dokonce se můžete jít podívat i dovnitř, do obnovené hradní síně nebo si vychutnat krásný výhled z vyhlídkové věže. Ale nezapomeňte si zapůjčit klíče v Infocentru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou nebo v Temném dole (za poplatek). Celá trasa je dobře značená a cestou jsou panely, ze kterých se dozvíte plno zajímavostí. U luční enklávy "Velké Tippeltovy boudy" uvidíte soubor původní lidové architektury.

Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo přání, neváhejte nás kontaktovat